fbpx

Investovať na vlastnú päsť alebo
využiť správu portfólia
cez odborníkov ? - 2.časť

V prípade, že sa už investor rozhodol zveriť investovanie do rúk správcovskej spoločnosti alebo finančného sprostredkovateľa, tak prichádza na rad hľadanie kvality. Je potrebné, aby si človek dal záležať na výbere správcu a venoval tomu dostatok času. Častokrát je investovanie dlhodobá záležitosť a preto by mali byť investičné stratégie a portfólia nastavené kvalitne a zodpovedne už od samého začiatku. Z toho dôvodu je  2. časť článku venovaná téme: „Ako vybrať kvalitného správcu investícií?“

V tomto článku sa dočítate

Aký by mal byť finančný sprostredkovateľ?

V prvom rade by takýto sprostredkovateľ mal byť odborný. Je to pravdepodobne najdôležitejší faktor pri výbere. Certifikáty či licencie, na základe ktorých môže vykonávať sprostredkovanie a poskytovať takéto služby, môžu byť dobrým indikátorom odbornosti. Ďalším dobrým znakom je odborné vyjadrovanie.

 

Taktiež by mal byť nápomocný, teda jeho primárnym cieľom voči klientovi by mala byť pomoc dosahovať finančné alebo investičné ciele a to na profesionálnej úrovni. Takisto by mal byť schopný reagovať pri osobnom stretnutí aj na tie najzakladanejšie otázky ohľadom investovania a adekvátne na ne odpovedať. Väčšina klientov príde za sprostredkovateľom s nulovými skúsenosťami ohľadne investovania.

 

Klient takisto ocení ak je finančný sprostredkovateľ dôveryhodný a jeho referencie sú pomerne ľahko dohľadatelné. Hovoríme o skúsenostiach iných ľudí či inštitúcií, ktoré mali s danou osobou alebo spoločnosťou akúkoľvek spoluprácu.

Pozitívom je aj  transparentnosť , teda ak je otvorený v komunikácií s klientom.

 

Nesnaží sa zmeniť tému diskusie akonáhle príde na otázku ohľadne toho pre akú spoločnosť pracuje, ako dlho sa venuje takémuto sprostredkovaniu, prípadne do čoho sám on investuje. Odpovede by mali byť priame.

 

Vyššie spomenutá objektívnosť pri výbere investičnej stratégie a finančných produktov je takisto veľmi podstatným faktorom. Investičná stratégia musí byť klientov ušitá na mieru a mala byť odzrkadľovať finančnú situáciu klienta.

NA ČO SI DAŤ POZOR?

  • Registrácia v Národnej banke Slovenska – prvým krokom pre overenie odbornosti a spôsobilosti na finančné sprostredkovanie môže byť práve kontrola registrácie v NBS. Každý jeden finančný sprostredkovateľ musí byť zaregistrovaný v NBS. Nájdete tam typy licencií, na základne ktorých môže uzatvárať zmluvy. Napríklad kapitálový trh (investovanie), poistenie a zaistenie alebo poskytovanie úverov.

 

  • Investovanie iba do jedného produktu – ak je klientovi ponúkaná iba jedna možnosť investície, teda iba jeden konkrétny finančný nástroj, tak je to zväčša zlé znamenie. Klientovi by mali byť objektívne predstavené viaceré investičné možnosti. Následne by malo byť vytvorené portfólio, ktoré zohľadňuje jeho investičný horizont, finančnú situáciu, skúsenosti či postoj k riziku.

 

  • Transparentnosť služby – finančný sprostredkovateľ by mal byť za svoje služby platený bankou, poisťovňou či inou inštitúciou. Odmenu za vykonanú prácu dostáva vo forme provízie. Zlým znakom teda môže byť situácia, kedy sprostredkovateľ požaduje od klienta za pomoc s investovaním finančnú kompenzáciu. V rámci finančného sprostredkovania by mala byť služba transparentná a klient by mal byť informovaný o výške provízie, ktorú získa sprostredkovateľ za vykonanú službu.

 

Finančný poradca verzus finančný sprostredkovateľ – finančnému poradcovi platia priamo jeho klienti. Má s klientmi uzavretú zmluvu o finančnom poradenstve a za túto službu dostáva zaplatené. Takýto poradca nemôže byť zároveň aj sprostredkovateľom. Na poskytovanie poradenstva je potrebné aby disponoval licenciou od NBS.

Finančný sprostredkovateľ je osoba, ktorá má zmluvu priamo s finančnou inštitúciou. Svojim klientom odporúča produkty inštitúcií, s ktorými spolupracuje a jeho odmenou je provízia. Takáto provízia nie je platená priamo klientom a na rozdiel od poradcu dokáže realizovať sprostredkovanie finančných nástrojov pre klienta. Finančný sprostredkovateľ je takisto regulovaný  a NBS vedie register, kde je zapísaný.

PRIDAJ SA DO UZAVRETEJ FB INVESTIČNEJ KOMUNITY

Získaj ZDARMA návody ohľadom finančnej inteligencie a efektívnejšieho zhodnocovania peňazí

NA ZÁVER

Ani jedna z vyššie uvedených ciest investovania nie je zlá alebo dobrá. Jedná sa o veľmi individuálne rozhodnutie.  Je vhodné, aby každý investor posúdil či má dostatok skúseností, znalostí a voľného času na investovanie svojpomocne. Získa tým výhodu úspory peňazí a väčšiu kontrolu nad svojim investičným portfóliom. Avšak, budúci investor, ktorý je  vo svete investovania nováčik a nikdy nezažil poklesy na trhu, by mal zvážiť možnosť využitia správy portfólia cez odborníkov. Takýmto spôsobom môže uchrániť svoje peniaze pred zbytočnými zlými rozhodnutiami.

zdieľaj článok

Facebook
LinkedIn
Odoberaj
Oznámiť mi
guest

0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Zostaňme v spojení

Prihlás sa na odber investičných noviniek