fbpx

INVESTOVAŤ NA VLASTNÚ PÄSŤ ALEBO VYUŽIŤ SPRÁVU PORTFÓLIA CEZ ODBORNÍKOV ? - 1.časť

Janko plánuje s rodinou o mesiac dovolenku a nečakane sa im pokazilo auto. Zistil, že v motore jeho auta je potrebné vymeniť dôležitú časť. Keďže si v minulosti opravoval pokazené veci v aute častokrát svojpomocne, rozhodol sa problém v motore vyriešiť sám. Janko sa nechcel obrátiť na servis, lebo by si musel priplatiť. Napozeral veľa videí, viackrát sa pýtal priateľov a pustil sa do opravy auta. Trvalo mu to celý mesiac. Oprave auta sa venoval každý deň po príchode z práce a stálo ho to veľa úsilia a času. V deň odchodu na dovolenku bol Janko na seba hrdý, že svojpomocne opravil chybu v motore a nemusel ani platiť profesionálom v servise. V polovici cesty do Chorvátska sa problém v motore opäť objavil a auto ostalo nepojazdné. Janko bol nútený zavolať odťahovú službu a nakoniec musel zavítať do servisu aj tak. Precenil svoje schopnosti a tým si celú situáciu predražil, minul veľa času a znepríjemnil dovolenku celej rodine.

Tento príbeh sa dá porovnať s investovaním na vlastnú päsť. V prípade, ak si bude začiatočník nastavovať dlhodobú investičnú stratégiu sám, môže sa stať že portfólio nebude nastavené správne. Vždy sa naskytuje možnosť prenechať to na odborníkov.

V tomto článku sa dočítate

Každý budúci investor, ktorý sa rozhodol zhodnocovať svoje finančné prostriedky, stojí pred veľkým a vážnym rozhodnutím. Vo všeobecnosti sa takémuto človeku naskytujú dve možnosti. Prvá možnosť spočíva v tom, že investovanie zoberie do vlastných rúk a teda všetky činnosti s tým spojené, bude riadiť sám. Druhá možnosť je odovzdať správu investícií profesionálom.

Ktorá moŽNOSŤ JE PRE VÁS PRIJATEĽNÁ ?

  1. Investovanie na vlastnú päsť

Pri prvom spôsobe sa investor rozhodol, že vynechá odborníkov, ktorí by mu spravovali investičné portfólio. Znamená to, že musí všetky úkony týkajúce sa investovania na finančných trhoch zvládať sám. Takisto si musí sám zvoliť investičnú stratégiu a vhodné produkty. Najčastejším dôvodom investovania na vlastnú päsť sú nižšie náklady na spravovanie investičného portfólia. Pri tejto možnosti nie je potrebné platiť žiadne manažérske poplatky správcovi investícií. Takýto poplatok je odmenou pre správcov investícií klienta. Spravovanie si vlastných investícií dokáže ušetriť peniaze. Mnoho ľudí si vyberá práve túto možnosť aj preto, že v dnešnej dobe k začiatku investovania stačí stiahnuť aplikáciu, poslať peniaze a nakupovať investičné nástroje. Preto sa môže človek domnievať, že takto jednoduchú aktivitu zvládne určite sám. Avšak pre budúceho investora, ktorý nemá doposiaľ žiadne skúsenosti, to môže byť veľmi drahou chybou.

 

  1. Správa portfólia cez odborníkov

Správu portfólia zastupujú odborníci, ktorí sa vo svete investícií pohybujú dlhé roky. Využitím takejto služby sa zbavíte väčšiny úkonov, ktoré sa spájajú s investovaním a prenecháte ich odborníkom. Taktiež sú pod dohľadom Národnej banky Slovenska. Akú pridanú hodnotu prináša odborník, ktorý sa stará o vaše portfólio? Zanalyzujú finančnú situáciu klienta, vyberú investičnú stratégiu a vhodné produkty, následne v mene klienta nakupujú dané cenné papiere. Celoročne sa starajú o portfólio. Investor si zaplatí za službu a odovzdá dôveru profesionálom. Tí sa komplexne starajú o jeho investície a šetria mu množstvo času. Má to však háčik. Kvalitných, fundovaných a čestných finančných sprostredkovateľov je relatívne málo a preto sa pri výbere správcovskej spoločnosti vyžaduje opatrnosť.

VÝHODY A NEVÝHODY

Obidve možnosti prinášajú tak výhody ako aj nevýhody. Je dôležité, aby sa budúci investor zorientoval v oboch možnostiach. Rozhodnutie je vždy na ňom.

Investovanie na vlastnú päsť

Výhody

  • NIŽŠIE POPLATKY – výhodou investovania na vlastnú päsť sú nižšie náklady na správu portfólia. Teda takéto investovanie môže usporiť peniaze, ale len v prípade, ak má investor kvalitne zostavené portfólio, ktoré dlhodobo zarába. Nič nie je zadarmo a tak sa aj pri investovaní cez brokera, u ktorého sa nakupujú cenné papiere, môžu vyskytnúť poplatky. Napríklad poplatok za vklad peňazí, výber peňazí alebo za jednotlivý nákup cenného papiera.
  • FLEXIBILITA PRI BUDOVANÍ PORTFÓLIA – investor má takto možnosť zostaviť si vlastné portfólio. Sám rozhoduje o celej investičnej stratégií, teda aj o výbere konkrétnych finančných nástrojov. Je schopný rozložiť mieru rizika a vhodne diverzifikovať investície podľa vlastného uváženia. Pri využití sprostredkovania investor takúto flexibilitu častokrát stráca, avšak využitím našich služieb spolu s obchodným partnerom EIC je možné navoliť si vlastné portfólio.
 

Nevýhody

  • POTREBA SKÚSENOSTÍ – Na to, aby bolo investovanie dlhodobo úspešné je potreba mať mnoho skúseností z tejto oblasti. Môže sa stať, že sa neskúsený investor pri zostavovaní portfólia dopustí chyby a tak príde ku veľkým stratám na majetku. Chýba im totiž znalosť finančných trhov, konkrétnych finančných produktov a investičných stratégií, taktiež nemajú dostatok skúseností na správnu alokáciu a diverzifikáciu investičných aktív. Nováčikovia sú náchylnejší na dôveru v neoverené informácie, ktoré sa ohľadne investovania vyskytujú na internete v obrovskom množstve. Tie vedia investora zmanipulovať natoľko, že vloží finančné prostriedky na miesto, kde o ne časom príde. Z toho dôvodu sa zo začiatku odporúča zveriť investovanie do rúk odborníkov.
  • ČASOVÁ INVESTíCIA – Ako je spomenuté vyššie, investovanie vyžaduje mnoho skúseností a ich naberanie stojí veľké množstvo času. Dobrý investor by mal ovládať základy ekonómie, poznať súvislosti na finančných trhoch, taktiež by mal sledovať vývoj trhov a pravidelne sa vzdelávať prostredníctvom kníh, časopisov či internetu. Mal by byť schopný vytvoriť komplexné investičné portfólio a pravidelne dokupovať cenné papiere u ním vybraného brokera. Všetky tieto aktivity dokážu zabrať človeku aj mesiace času. Aj toto je dôvod, prečo sa ľudia obracajú na finančných sprostredkovateľov.
  • ZVYŠOVANIE CIEN PODIELOV – Pri investovaní cez brokera, ktorý investorovi umožňuje obchodovanie na finančnom trhu, existuje ešte ďalšia nevýhoda. Mnohokrát sa investor ocitne v situácií, že si určil sumu napr. 100 eur mesačne, ktorú chce investovať dlhodobo. Ako rastie cena podielu fondu, do ktorého investor vkladá peniaze, bez možnosti frakčného obchodovania zaplatí každý raz vyššiu sumu. Frakčné obchodovanie je nákup zlomkov podielov fondu. Cena podielu sa môže vyšplhať sa sumu napr. 120eur a investorovi bude chýbať 20eur na nákup fondu. A tak bude musieť prehodnotiť a zmeniť sumu, ktorú chce každý mesiac investovať. Európske ETF fondy, ktoré sa obchodujú na európskej burze pod skratkou UCITS, nie je možné nakúpiť ako frakcie.
 

Správa portfólia cez odborníkov

Výhody

  • ÚSPORA ČASU – ak investor zvolí využitie takejto služby, tak šetrí svoj voľný čas. Odborníci, ktorí spravujú klientovi investície, realizujú všetky činnosti za neho. Investorovi teda ostáva jednorazovo alebo pravidelne posielať finančné prostriedky takejto spoločnosti a nechať ich zhodnocovať sa.
  • ISTOTA – Investor nemusí mať strach, že sa dopustil chyby pri investovaní. Nemusí sa báť, že vybral nevhodné finančné aktívum. Má istotu, že jeho peniaze spravujú profesionáli s dekádami skúseností na finančných trhoch a jeho investícia je nasmerovaná tým správnym smerom.
  • PREDPRIPRAVENÉ PORTFÓLIÁ – Je tu možnosť vopred vytvorených portfólií, kde si stačí vybrať jedno alebo viacero z nich. Môže to byť vhodným riešením pre klienta, ktorý nemá záujem podieľať sa na výbere konkrétnych fondov do jeho investičného portfólia. Takže ak klient preferuje vopred starostlivo vytvorené portfólia, určite sa tejto možnosti poteší.
  • PODPORA – Mnohokrát je s využitím finančného sprostredkovateľa spojená aj podpora pri rozhodovaní sa do čoho, kedy a koľko zainvestovať. Odborníci vedia nasmerovať investora k investičným rozhodnutiam, s ktorými bude spokojný  v dlhodobom horizonte. Klient dostane odpoveď na každú otázku, ktorá sa týka investovania a jeho portfólia, pretože počas dlhého horizontu môžu vzniknúť isté nejasnosti. Sprostredkovateľ, ktorý spravuje klientovi portfólio je nápomocný aj pri nepriaznivých situáciách vo svete, ktoré majú vplyv na investíciu. Ak by mal investor pocit, že sa jeho investícií nedarí tak ako očakával, môže sa s tým obrátiť na svojho sprostredkovateľa a prediskutovať to.
 

Nevýhody

  • ZVÝŠENÁ NÁKLADOVOSŤ – Všetky činnosti, ktoré za vás robí správcovská spoločnosť samozrejme nie sú zadarmo. Za svoju odbornú pomoc a riadenie investícií si účtuje takzvaný manažérsky poplatok. Takýto poplatok, alebo provízia sa pohybuje zvyčajne od 0,7% do 2% z hodnoty investície. Takýto poplatok má zmysel ak je o klienta dostatočne postarané a investičné fondy sú vyberané svedomito a objektívne. Pri sprostredkovaní sa objavuje aj vstupný poplatok, ktorý klient platí za nastavenie investičných cieľov, analýzu finančnej situácie alebo pomoc pri zorientovaní sa v množstve ponúk. Častokrát nováčikovia vo svete investícií svojimi chybami prerobia viac ako by dali správcovi za riadenie portfólia.
  • VÝBER NEKVALITNÉHO SPROSTREDKOVATEĽA – Je potrebné byť opatrný pri výbere finančného sprostredkovateľa. Bohužiaľ sa stále nájdu spoločnosti a ľudia, ktorí radia a vyberajú finančné produkty pre klienta čisto s vidinou zisku pre nich samotných. Teda môže sa stať, že vybrané produkty nebudú spĺňať predstavy klienta a  nebudú adekvátne k jeho investičnému horizontu, skúsenostiam a tolerancii k riziku. Klientovi môžu ponúkať produkty, za ktoré dostanú najväčšiu províziu a v tom prípade sa stráca akákoľvek objektivita. Takto môže investor prerobiť všetky vložené finančné prostriedky.

NA ZÁVER

Verím, že vám článok pomohol zorientovať sa a týchto dvoch možnostiach a vyberiete si pre vás tu ideálnu, ktorá vám bude vyhovovať. Nezabúdajte však, že akokoľvek sa rozhodnete, vždy je možnosť prekonzultovať si s nami obe možnosti.

zdieľaj článok

Facebook
LinkedIn
Odoberaj
Oznámiť mi
guest

0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasov
Inline Feedbacks
Zobraz všetky komentáre

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Zostaňme v spojení

Prihlás sa na odber investičných noviniek