Janko plánuje s rodinou o mesiac dovolenku a nečakane sa im pokazilo auto. Zistil, že v motore jeho auta je potrebné vymeniť dôležitú časť. Keďže si v minulosti opravoval pokazené veci v aute častokrát svojpomocne, rozhodol sa problém v motore vyriešiť sám. Janko sa nechcel obrátiť na servis, lebo by si musel priplatiť. Napozeral veľa videí, viackrát sa pýtal priateľov a pustil sa do opravy auta. Trvalo mu to celý mesiac. Oprave auta sa venoval každý deň po príchode z práce a stálo ho to veľa úsilia a času. V deň odchodu na dovolenku bol Janko na seba hrdý, že svojpomocne opravil chybu v motore a nemusel ani platiť profesionálom v servise. V polovici cesty do Chorvátska sa problém v motore opäť objavil a auto ostalo nepojazdné. Janko bol nútený zavolať odťahovú službu a nakoniec musel zavítať do servisu aj tak. Precenil svoje schopnosti a tým si celú situáciu predražil, minul veľa času a znepríjemnil dovolenku celej rodine.
Tento príbeh sa dá porovnať s investovaním na vlastnú päsť. V prípade, ak si bude začiatočník nastavovať dlhodobú investičnú stratégiu sám, môže sa stať že portfólio nebude nastavené správne. Vždy sa naskytuje možnosť prenechať to na odborníkov.
Každý budúci investor, ktorý sa rozhodol zhodnocovať svoje finančné prostriedky, stojí pred veľkým a vážnym rozhodnutím. Vo všeobecnosti sa takémuto človeku naskytujú dve možnosti. Prvá možnosť spočíva v tom, že investovanie zoberie do vlastných rúk a teda všetky činnosti s tým spojené, bude riadiť sám. Druhá možnosť je odovzdať správu investícií profesionálom.
Pri prvom spôsobe sa investor rozhodol, že vynechá odborníkov, ktorí by mu spravovali investičné portfólio. Znamená to, že musí všetky úkony týkajúce sa investovania na finančných trhoch zvládať sám. Takisto si musí sám zvoliť investičnú stratégiu a vhodné produkty. Najčastejším dôvodom investovania na vlastnú päsť sú nižšie náklady na spravovanie investičného portfólia. Pri tejto možnosti nie je potrebné platiť žiadne manažérske poplatky správcovi investícií. Takýto poplatok je odmenou pre správcov investícií klienta. Spravovanie si vlastných investícií dokáže ušetriť peniaze. Mnoho ľudí si vyberá práve túto možnosť aj preto, že v dnešnej dobe k začiatku investovania stačí stiahnuť aplikáciu, poslať peniaze a nakupovať investičné nástroje. Preto sa môže človek domnievať, že takto jednoduchú aktivitu zvládne určite sám. Avšak pre budúceho investora, ktorý nemá doposiaľ žiadne skúsenosti, to môže byť veľmi drahou chybou.
Správu portfólia zastupujú odborníci, ktorí sa vo svete investícií pohybujú dlhé roky. Využitím takejto služby sa zbavíte väčšiny úkonov, ktoré sa spájajú s investovaním a prenecháte ich odborníkom. Taktiež sú pod dohľadom Národnej banky Slovenska. Akú pridanú hodnotu prináša odborník, ktorý sa stará o vaše portfólio? Zanalyzujú finančnú situáciu klienta, vyberú investičnú stratégiu a vhodné produkty, následne v mene klienta nakupujú dané cenné papiere. Celoročne sa starajú o portfólio. Investor si zaplatí za službu a odovzdá dôveru profesionálom. Tí sa komplexne starajú o jeho investície a šetria mu množstvo času. Má to však háčik. Kvalitných, fundovaných a čestných finančných sprostredkovateľov je relatívne málo a preto sa pri výbere správcovskej spoločnosti vyžaduje opatrnosť.
Obidve možnosti prinášajú tak výhody ako aj nevýhody. Je dôležité, aby sa budúci investor zorientoval v oboch možnostiach. Rozhodnutie je vždy na ňom.
Verím, že vám článok pomohol zorientovať sa a týchto dvoch možnostiach a vyberiete si pre vás tu ideálnu, ktorá vám bude vyhovovať. Nezabúdajte však, že akokoľvek sa rozhodnete, vždy je možnosť prekonzultovať si s nami obe možnosti.
Prihlás sa na odber investičných noviniek