V dnešnej dobe prebytku informácií je veľmi veľa príležitostí na investovanie. Zorientovať sa v investičnom sektore môže byť pre bežného smrteľníka pomerne zložité. Z každej strany sa na nás valia rôzne ponuky, či už z TV, rádia, prípadne internetových reklám a vybrať si z takého množstva možností je potreba mať minimálne základnú finančnú gramotnosť.
Pri investovaní sa často stretávame s nasledovným uvažovaním ,,Neviem nič o investovaní, ale mám nejaké voľné prostriedky a chcel by som ich začať zhodnocovať. Do čoho je najlepšie investovať´´?
Tu je veľmi dôležité sa spýtať z opačnej strany – Na čo budú peniaze použité a kedy ich budete potrebovať? Ak máte zodpovedané tieto dve základné otázky, potom je možné pokročiť hlbšie a odvíjať sa ku konkrétnej stratégií na základe investičného horizontu.
V prvom kroku sme zistili, že potrebujeme si zodpovedať otázky ohľadom našich potrieb na čo budú prostriedky využité. To primárne závisí najmä od nášho investičného horizontu (t.j. doby kedy chceme použiť peniaze). Tu platí, že čím máme kratší investičný horizont, tým sa zameriavame na menšie cenové výkyvy daného investičného nástroja.
Primárnym cieľom krátkodobého investovania by malo byť čo najmenšie kolísanie hodnoty danej investície, aby sme čo najmenej eliminovali riziko poklesu našich peňazí. Tu by sme mali zamerať v prvom kroku na vytvorenie finančnej rezervy na neočakávané výdavky. Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť produkty:
Ďalším obdobím, ktoré je potrebné brať do úvahy pri finančnom plánovaní je strednodobá rezerva. Napríklad, ak nechceme mať peniaze len na účte, ktoré budú podliehať inflácií a uvažujeme o 3 až 10 rokov našetriť na základ na hypotéku, prípadne prerobenie bytu/domu.
Z tried aktív ktoré by sme mohli zaradiť sem sú:
Posledným obdobím je dlhodobý horizont. Tu patria ciele ako zabezpečenie kvalitného dôchodku, budovanie majetku, finančná nezávislosť, či zabezpečenie balíka pre rozbehnutie dieťaťa po strednej alebo vysokej škole.
Do tejto kategórie môžeme zaradiť tieto aktíva:
Zistili sme, že predtým než sa rozhodneme do čoho investovať je teda oveľa potrebnejšie rozhodnúť sa na aký časový horizont chceme investovať. Záleží to potom od celého plánovania vašej budúcnosti, pretože so zvýšeným výnosom prichádza aj o vyššiu kolísavosť vašich prostriedkov, a preto je potrebné si zodpovedať tieto priority. Presunieme sa na ďalší krok a tým je:
Ďalšou otázkou, ktorú je potrebné si zodpovedať je, či máte dostatok skúseností na riadenie vlastného portfólia alebo necháte túto časť na odborníkov. Môžeme si to prirovnať aj k tomu, ak by sa vám napríklad pokazilo auto, či by ste sa v ňom vŕtali 2 – 3 týždne a nakoniec nemáte garanciu, že to čo ste opravovali je aj správne. Rovnako tomu je aj pri investíciách.
Pripadajú nám teda do úvah tri možnosti:
Pri zamýšľaní nad vlastnou správou portfólia u brokera treba zohľadniť vašu úroveň znalostí, ochotu učiť sa, byť otvorený novým možnostiam a ochotu venovať čas riadeniu vlastného portfólia.
Výhody – lacnejšia správa portfólia, možnosť navolenia si vlastnej stratégie,
Nevýhody – potreba vyšších znalostí, mať prehľad informácií ohľadom finančných trhov, riziko, že pochybíte a vyberiete nevhodnú investíciu, potreba investovať vyššieho množstva peňazí t.j. neustále narastajúca hodnota jednotlivých fondov.
Teraz máme akú takú predstavu do čoho investovať a máme zodpovedané otázky ohľadom investičných horizontov. Ak sa vám po tomto článku rozjasnilo vo vašich potrebách – gratulujeme vám. Ak by ste si predsa len chceli nechať poradiť, rezervujte si konzultáciu, ak chcete mať istotu, že to spravíte dobre.
Prihlás sa na odber investičných noviniek